Gelinlik ve damatlık sektörü tarih bekliyor

Gelinlik ve damatlık sektörü tarih bekliyor

 

Başkan Salkım, “Tüm bu belirsizlik bir çok söktörü de olumsuz etkileyecek. Yaşanan sorunları, İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Mahmut Özgener ile de paylaştık. Başkan Özgener, söktörün ve evlilik hazırlığı yapan çiftlerin madur olmaması adına bu süreci yakından takip edeceğiz sözünü verdi” diye konuştu.

“Sektör bir lokomotif”

Nikah ve düğün salonlarının gelinlik, damatlık sektörü başta olmak üzere birçok iş koluyla da bağlantılı olduğunu belirten Abdullah Salkım, “Düğün ve özel gün sektörü başta olmak üzere gelinlik, abiye, damatlık sektörünü evlilik hazırlıkları ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan düğün organizasyonu, davetiye basımı, çiçekçilik ve ev eşyası gibi birçok sektörünü de içine alan bir lokomotif görevi üstlenmektedir. Bu lokomotifin birinde sorun olması tümünü etkileyen bir sistemdir” dedi.

2 bin firmanın sadece tekstil ayağında var olduğunu belirten Salkım, “En az 20 bin istihdamımız bulunmaktadır. Bu belirsizlik bizlerin işletmelerini ve istihdamımızı zora sokmaktadır. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılı içinde evlenen çift sayısı 541 bin 424 olup, bu sayıya nişan, söz ve benzeri özel günler de eklendiği zaman sayı milyonlara ulaşmaktadır. Bu belirsizlik sadece sektör olarak değil, evlenecek çiftler de dahil toplamda yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendiren bir belirsizlik oluyor” dedi.

İlgili haberi diğer linklerden takip edebilirsiniz.

https://www.medyaege.com.tr/gelinlik-ve-damatlik-sektoru-tarih-bekliyor-141526h.htm

https://www.milliyet.com.tr/ege/20-bin-kisi-beklemede-6207591

https://www.izmirgundem.com/ekonomi/koronavirus-gelinlik-ve-damatlik-sektorunude-vurdu-h9249.html

https://www.izmirgazetesi.com.tr/ekonomi/gelinlik-sektoru-de-zor-durumda-h9408.html

http://www.halkizbiz.com/ekonomi/gelinlik-ve-damatlik-sektoru-tarih-bekliyor-h23065.html